24 kwietnia br. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Braniewie uczestniczyli w wykładzie poświęconym zbrodni katyńskiej. Wykład odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie, a został przeprowadzony przez pana Bartosza Januszewskiego z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Wychowankowie mieli okazję zgłębić historię jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

W tym roku w maju przypada 80. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z największych bitew w II wojnie światowej. Dzięki żołnierzom z 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa przełamana została linia Gustawa i otwarta aliantom droga na Rzym.

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Spotkanie było wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.

W rocznicę powstania WHO, czyli 7 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Jest to wyjątkowa okazja, aby poświęcić uwagę naszemu zdrowiu fizycznemu, emocjonalnemu i psychicznemu.

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.