Szkolne Koła Wolontariatu „DAR SERCA” zachęca wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Dobrych Uczynków.

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Niewiele potrzeba, aby sprawić komuś radość. Wystarczy uśmiech, dobre słowo, gest, mała przysługa. Pokaż , że czynienie dobra jest proste, a sumą drobnych dobrych uczynków możemy faktycznie zmienić świat. Zależy nam na tym, by pokazać jak łatwo czynić dobro na co dzień. W jaki sposób możemy świętować Dzień Dobry Uczynków? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu, ale jeśli tych brakuje to podpowiadamy. Przykłady Dobrych Uczynków dla ludzi, zwierząt, środowiska:

• Powiedz swoim bliskim, że są dla Ciebie ważni, że ich kochasz ;
  • Szczerze komuś podziękuj za wszystko co dla Ciebie robi;
  • Pomóż starszej osobie.
  • Odwiedź kogoś, u kogo dawno nie byłeś. Zaproś do siebie kogoś, umil mu dzień.
  • Pomóż rodzicom w domu; Pomagaj w domowych obowiązkach - mama się ucieszy gdy umyjesz naczynia , wyrzucisz śmieci,
  • Bądź miły dla innych;
  • Mów cześć i uśmiechnij się, gdy widzisz kogoś znajomego na ulicy. Proszę, nie udawaj, że nie widzisz.
  • Posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy;
  • Oszczędzaj wodę, to źródło życia;
  • Zbieraj korki, baterie, ofiarowuj nieużywane przedmioty potrzebującym;
  • Segreguj śmieci;
  • Nie śmieć. Schowaj papierek do kieszeni zamiast udawać, że przypadkiem go upuszczasz;
  • Uszyj lniane torby na zakupy, by nie używać już więcej plastikowych jednorazówek;
  • Staraj się unikać plastiku– plastikowych toreb, jednorazowych butelek, kubków i sztućców.
  • Podaruj kwiatek doniczkowy osobie samotnej, by przypominał codziennie o dobrych uczynkach;
  • Zrób niespodziankę innej osobie;
  • Pomóż koleżance w lekcjach;
  • Zaopiekuj się rodzeństwem, poświęć im więcej czasu;
  • Nie marnuj jedzenia. Jeśli wiesz, że czegoś nie zjesz podziel się z kolegą;
  • Włącz się do akcji prowadzonych przez Szkolny Wolontariat, nie bądź obojętny.

Wszystkich zachęcamy do dobrych uczynków – nie tylko w maju, ale i na co dzień! Podjęte przez Was działania proszę napiszcie na karteczkach i przynieście te karteczki do szkoły. Wykonamy drzewo dobrych uczynków.
Koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu

Barbara Wolak