W lutym br. Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Braniewie przystąpił do XII edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981–1983”. Projekt koordynuje Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Zadanie projektowe polega na odnalezieniu bohatera zasługującego na szczególne upamiętnienie, najlepiej ze swojego regionu (bohatera lokalnego), wpisującego się w temat projektu, tj. osoby zaangażowanej w działalność opozycji demokratycznej, która po wprowadzeniu stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego była represjonowana, internowana, więziona, tworzyła konspiracyjne struktury, angażowała się w podziemny drugi obieg wydawniczy lub w innych formach oporu występowała przeciwko komunistycznej dyktaturze w latach 1981–1983. Ważne jest opracowanie działalności tej postaci, a także zaproponowanie jej upamiętnienia oraz upowszechnienia wiedzy o niej w wybrany przez siebie sposób.

Bohaterem lokalnym ziemi braniewskiej, odnalezionym przez wychowanków Ośrodka jest Pan Jerzy Welke, działacz Solidarności, który na zaproszenie uczniów odwiedził naszą placówkę pod koniec lutego. W czasie lekcji przeprowadzonej w formie on-line Pan Jerzy Welke opowiedział o życiu Polaków podczas stanu wojennego, przybliżył tematykę i zagadnienia związane z tamtymi wydarzeniami, zaprezentował zgromadzone przez siebie materiały i dokumenty z tamtego okresu. W drugiej części lekcji uczniowie klasy III Szkoły Branżowej Katarzyna Mitura i Paweł Wożniak przeprowadzili z Panem Jerzym Welke wywiad dotyczący jego działalności w Solidarności na terenie naszego miasta i regionu. Zajęcia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony samych uczniów jak i nauczycieli. Z przebiegu całości zajęć zostanie sporządzone obszerne sprawozdanie i wraz z zebranymi materiałami przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej.

Marzena Bazydło

kamienie 1kamienie 2kamienie 3kamienie 4kamienie 5kamienie 6kamienie 7kamienie 8kamienie 9kamienie 10kamienie 11kamienie 12kamienie 13kamienie 14kamienie 15