Dzięki współpracy Dyrektor SOSW w Braniewie - Pani Doroty Wiśniewskiej i Stowarzyszeniu Oligare, uczniowie III i I klasy branżowej szkoły mogli uczestniczyć w 24 godzinnym kursie: Kelner - Barman. Przeprowadziła go firma EUR consulting Sp. z.o.o. oddział w Elblągu.

Kurs adresowany był do uczniów, którzy swoją przyszłość planują związać z zawodem kelnera lub barmana, a nie mają w tym zakresie żadnej wiedzy. Dzięki niemu mogli zdobyć dodatkowe informacje na temat etyki zawodowej, w przypadku kelnera także odpowiedniego przygotowania sali restauracyjnej, a zatem nakryć, zastawy stołowej i pozostałych sprzętów. Każdy Uczestnik otrzymał wiedzę, o obsłudze kelnerskiej, jak również serwowania potraw i obsługi imprez okolicznościowych oraz przyjęć.
Z kolei przyszły barman poza informacjami na temat etyki zawodowej zdobył wiedzę o sprzęcie, którym dysponuje w pracy, technologii i towaroznawstwie alkoholi, czyli informacji o produktach, na których pracuje. Uczniowie poznali również liczne recepty i sposoby przygotowania drinków i koktajli jak również informacje o technice przygotowania napojów gorących i zimnych.
Kurs w głównej mierze odbywał się za pomocą ćwiczeń praktycznych na bazie świeżych napojów, soków nektarów i owoców oraz pozostałych artykułów spożywczych przy użyciu specjalistycznego sprzętu do pracy przy barze i w restauracji. Prowadzącą kursu była Pani Barbara Kędzia, która od lat z zaangażowaniem prowadzi tego typu kursy i szkolenia.
Uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty, które wręczymy uroczyście na zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

Monika Kowiako