Z radością i satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą placówkę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” mający na celu wspieranie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Dzięki temu możemy zakupić do biblioteki szkolnej nowości wydawnicze za kwotę 3750 zł. W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym – uczniom, rodzicom, nauczycielom – włączenia się w konsultowanie zakupów nowych książek prosimy o zgłaszanie swoich propozycji tytułów wartościowych książek, które mogłyby uzupełnić księgozbiór naszej biblioteki.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem wieloletnim uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jego realizacja w naszej placówce została zaplanowana na lata szkolne 2021/22 oraz 2022/23.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako koordynatora prac w zakresie Priorytetu 3.
W ramach działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży nasza placówka realizuje wiele przedsięwzięć, które będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym. Należą do nich między innymi:

  • ogólnopolski program „Czytanie ma moc”,
  • międzynarodowy projekt „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”,
  • ogólnopolski projekt „Polska folklorem malowana. Poznajemy regiony etnograficzne Polski”,
  • „Lektury bez nudy, czyli lektura w pudełku”,
  • organizacja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego,
  • „Poranki z bajeczką”,
  • organizacja powiatowego konkursu ”Czytamy dotykiem”,
  • ogólnopolska akcja „Podaruj wiersz”,
  • udział w Wielkiej Zbiórce Książek organizowanej przez Fundację Zaczytani,
  • ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”,
  • „W bajecznym świecie książek” – szkolny projekt edukacyjny realizowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.

Dorota Żachowska

Uczennica klasy III z książką czytaną podczas zajećUczennica prezentuje plakat o Mikołaju KopernikuUczniowie klasy III czytają książkęUczniowie klasy III podczas zajęćUczniowie klasy III uzupełniają krzyżówkęjpgUczniowie klasy IV i V ZT przygotowują własną książkęUczniowie klasy I i II podczas zajęć bibliotecznychUczniowie klasy I i II sp odczytują alfabet BrajlaUczniowie klasy trzeciej malują na szklejpgUczniowie klasy VI wykonują grę w ramach projektu Ocalimy świat