Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. przez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Obchody mają charakter państwowy.

W dniu 13 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Harcerze z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Promyk” działający w naszym Ośrodku: Litka Roksana, Szczotka Sebastian i Karaźniewicz Wiktor, podczas apelu odczytali krótką informację o tym tragicznym wydarzeniu zapisanym na kartach historii naszej ojczyzny. Po zapoznaniu z faktami historycznymi i zapaleniem symbolicznego znicza, pamięć ofiar stalinowskiego terroru uczczona została minutą ciszy.

Ponadto uczennica klasy III szkoły branżowej Patrycja Frankowska wzięła udział w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Członkiem Komitetu Honorowego jest Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, a inicjatorem przedsięwzięcia Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Patrycja wzięła udział w kategorii plastycznej, jej zadaniem było stworzenie projektu medalu (awers i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”.

Marzena Bazydło

katyn 1katyn 2katyn 3katyn 4katyn 5katyn 6