Od 2011 r. 1 marca obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W bieżącym roku, tego dnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie odbyła się „żywa” lekcja historii związana z tymi tragicznymi wydarzeniami, zapisanymi na kartach historii naszej ojczyzny. Na zaproszenie szkoły lekcję w formie on-line przeprowadził Pan Adam Podlewski edukator z „Przystanku Historia” Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, branżowej i nauczyciele. Ponadto uczniowie sporządzili gazetkę i wystawę „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956” przygotowaną przez IPN, którą można zobaczyć na naszym szkolnym holu. Aby upamiętnić ten dzień uczniowie wzięli również udział w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Emilia Ocipka z kl. 6 SP wraz z rodzicami wykonała pracę plastyczną (rzeźba) o Żołnierzach Wyklętych, a uczeń Oskar Wonderza z kl. 7 SP prezentację multimedialną. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 kwietnia. Wszystkim uczniom zaangażowanym w upamiętnienie tego święta bardzo serdecznie dziękuję.

Marzena Bazydło

zolnieze wykleci 1zolnieze wykleci 2zolnieze wykleci 3zolnieze wykleci 4zolnieze wykleci 5zolnieze wykleci 6zolnieze wykleci 7