Z przyjemnością włączyliśmy się w projekt ogólnopolskiej kampanii społecznej „Idą święta, nie o smsie lecz o kartce pamiętaj”, której organizatorem jest Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie wspólnie redagowali życzenia świąteczne, które trafią do współpracujących z nami szkół i bibliotek.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Akcja ma na celu uzmysłowienie sobie, że „sms” nie zastąpi świątecznej pocztówki i ma zachęcać do tego, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.
Dlaczego wysyłanie kartek jest ważne:
• Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
• To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
• Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
• Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
• Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
• To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
• To naprawdę łatwe i fajne.

Dorota Żachowska

Arkadiusz Majewski podczas zapisywania życzeńEliza Więcierzewska i Jan Wincenciak podczas zapisywania życzeńEmilia Ocipka podczas uzupełniania kartek świątecznychOliwia Wikowska podczas wypisywania kartekOskar Leszman i Emilia Ocipka podczas wypełniania kartekPatryk i Sebastian Sadkowski naklejają znaczkiSebastian i Patryk Sadkowscy wrzucają kartki do skrzynkiSebastian Sadkowski z kartkamiUczniowie kluczniowie kl. IV VI z uzupełnionymi kartkami świątecznymiUczniowie kl. V VI podczas zajęćUczniowie kl. VII podczas zajęćuczniowie prezentuja kartki