Święto Drzewa staje się tradycją w naszej placówce. Od wielu lat nasi uczniowie wraz z nauczycielami podejmują wiele działań związanych z tą tematyką. W tym roku w ramach Programu edukacyjno-przyrodniczego „W trosce o zdrową Planetę”, realizowanego w naszej szkole, 28 października odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Leśnej Nadleśnictwa Zaporowo, którzy przybliżyli nam tematykę ochrony i znaczenia drzew dla przyrody i człowieka.

Strażnicy leśni zapoznali nas z zasadami bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z lasu. Utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą ekosystemów leśnych. Przypomnieliśmy sobie, jak ważne są dla nas drzewa, które nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, ale wzbogacają różnorodność biologiczną, tworząc środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Zastanawialiśmy się również, jak my swoimi działaniami możemy chronić drzewa i wpłynąć pozytywnie na stan najbliższego środowiska. Uczniowie aktywnie włączyli się w dyskusję, podzielili się swoimi doświadczeniami, zadawali ciekawe pytania.
Podczas spotkania zainteresowanie uczniów, tych małych i tych dużych wzbudziły opowieści i ciekawostki na temat pracy straży leśnej oraz zaprezentowany przez gości sprzęt, jakim na co dzień posługują się w pracy. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda noktowizor, leśna fotopułapka, elementy wyposażenia straży leśnej- ich samochód oraz zarekwirowane kłusownikom sidła i wnyki.
Następnie odbyły się warsztaty terenowe pt. „ Moje spotkanie z drzewem „. Ich celem było zapoznanie się uczniów z gatunkami drzew rosnącymi w naszym przyszkolnym ogrodzie. Mieli oni za zadanie opisanie wybranego przez siebie drzewa, określenie kształtu liści, korony, kształtu owoców, a także faktury, koloru kory drzewa. Wiele radości sprawiło uczestnikom przytulanie się do drzew, ich dotykanie, a potem opisanie nastroju i samopoczucia jakie towarzyszyło poznaniu konkretnego drzewa.
Podsumowaniem warsztatów było zaprezentowanie przez uczniów swoich obserwacji, kart pracy i oznaczenie drzew w ogrodzie tabliczkami z ich nazwami.
To nie był jednak koniec naszej zabawy i nauki! Podzieleni na grupy uczestnicy wzięli udział w podchodach na terenie ogrodu, ktorym towarzyszyło wiele radości i śmiechu.
Spotkanie zakończyliśmy miłym akcentem w postaci poczęstunku kiełbaskami pieczonymi na ognisku.
Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia wpłyną na właściwą postawę naszych uczniów, którzy w przyszłości staną się prawdziwymi miłośnikami i obrońcami przyrody, mając na względzie losy otaczającego nas świata.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY STRAŻNIKOM LEŚNYM PANU ŁUKASZOWI
GRABOWSKIEMU I PANU ARTUROWI MALISZEWSKIEMU ZA PRZEPROWADZENIE BARDZO CIEKAWYCH ZAJĘĆ, BOGATYCH W PRAKTYCZNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI.

Uczniowie i organizatorzy.

Aleksandra Orysiak