Uczniowie klasy I i II w ramach lekcji bibliotecznej wzięli udział w 17. Edycji Zimowego Ptakoliczenia. Jest ono coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park.

Celem akcji jest sprawdzenie jak ptaki radzą sobie w zimie na terenach, na których są zależne od człowieka – w ogródkach, podwórkach, przy zagrodach czy w parkach. Poza tym kształtowana jest także umiejętność korzystania z atlasów w celu identyfikacji obserwowanego gatunku.

Tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i spodziewane dalsze obostrzenia miało odmienna formułę. Po przeprowadzonej obserwacji wypełniliśmy elektroniczną Kartę Obserwacji, na którą nanieśliśmy informację o liczbie i gatunku zaobserwowanych ptaków. Dane zebrane z poszczególnych obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach.

Organizatorem akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Dorota Żachowska